Na prijedlog Federalnog ministarstva trgovine Vlada Federacije BiH je donijela odluku kojom se daje saglasnost na veleprodajnu cijenu prirodnog gasa za distributivna privredna društva na području Federacije Bosne i Hercegovine, počevši od 1.7.2022. godine, a koja iznosi 998 KM/1000 Sm³, odnosno 0,998 KM/Sm³, i prema važećim uslovima za Bosnu i Hercegovinu. U ovu cijenu prirodnog gasa nije uračunat porez na dodanu vrijednost.
Almir Bečarević, stručnjak za gas u izjavi za Patriju ističe da je sada jasno da je prelazak na Turski tok najveća prevara u energetskom sektoru ikada.
„Cijena gasa je od prelaska na Turski tok porasla za gotovo 100%. Od najave da će cijena gasa biti manja za 10% i koju su najavili direktorica Energoinvesta i resorni ministar, a sve kad pređemo na Turski tok, dođosmo na povećanje cijene za godinu dana od gotovo 100%.
Cijena gasa u Srbiji iznosi 0,60 feninga, a u FBiH sada će iznositi 1,25 KM. Znači, susjedna zemlja ima duplo manju cijenu gasa. Nama je obezbijeđena duplo veća cijena gasa i to su nam dali oni koji su se kleli da će cijena gasa biti manja za 25%.
Više od godinu dana upozoravam da će cijena gasa biti dramatično povećana nakon prelaska na Turski tok i evo sada smo je dobili i sa ovom cijenom ćemo vrlo vjerovatno ući u novu sezonu grijanja. Ako dođe do novog povećanja cijena nafte niti ova cijena neće biti konačna, a računi za npr. mjesec januar za domaćinstvo će biti između 500 i 600 KM“, upozorava Bečarević.
Nova prodajna cijena jedinstvena je za sve distributivne kompanije na području FBiH.
Također, u obrazloženju je istaknuto da je Energoinvest d.d Sarajevo u svom zahtjevu naveo da nova povećanja cijene gasa nije moguće pokriti iz postojeće tarife, te je hitno potrebna korekcija cijene u skladu sa dešavanjima na tržištu u cilju obezbjeđenja kontinuirane isporuke gasa.